לקבלת עידכונים

הצטרף כמנוי ב RSS או

הכנס כתובת דואר אלקטרוני:

יולי 11, 2010

האם בכלל מישהו זקוק ביועצות הנקה?

בערך לפני שבוע נתקעתי בתגובה מאוד שלילית כלפי כל המקצוע של הדרכה ויעוץ הנקה מפיה של אשה מבוגרת שלא חסכה מילים לא נעימות, בלשון המעטה. המסר שלה היה שכל הבנות הצעירות שבזמן אחרון בהמוניהן התחילו להתעסק בנושא של הנקה, פשוט אין להן מה לעשות. מקצוע מיותר, בקיצור. מי בכלל צריך אותו?! כולן מיניקות והיא בזמנה הצליחה בהנקה בלי כל העצות המטופשות הללו, כן, נגמר לה החלב, אז מה.

היא דיברה בחוסר רגישות מוחלטת כלפי הנוכחים בכלל וכלפי בפרט. לא לקחתי את דבריה אישית ועל כך לא הססתי לומר לה ובזה פחות או יותר האירוע הסתיים. אבל ההרגשה הלא נעימה נשארה.

האם באמת כולם מניקים?

אם להתנתק לרגע מהרגשות, לשים בצד את הניסיון האישי ולפנות למסמכים, למשל ל"מסמך רקע בנושא: עידוד הנקה בישראל" [7] מוגש לוועדה לזכויות הילד בשנת 2004, ניתן לראות נתונים הבאים:
 • כ-69% מן הנשים בארה"ב החלו להיניק בשנת 2001, ורק כ-33% עדיין היניקו את תינוקן כשהיה בן חצי שנה.
 • בשנות ה-90 בארצות סקנדינביה היו שיעורי ההנקה גבוהים – כ-80% מן הנשים היניקו בשלושת החודשים הראשונים שלאחר הלידה.
 • שיעורי ההנקה בישראל בשנת 2000 היו גבוהים מאלה שבארה''ב אבל היו נמוכים מהמספרים הסקנדינביים: 79% מנשים יהודיות ו-89% ערביות התחילו להניק את תינוקן, אך כעבור 3 חדשים המשיכו להניק רק 51% יהודיות ו-68% ערביות ובגיל שישה חודשים הניקו רק 40% ו-50% בהתאמה. הנתונים הללו התקבלו מסקר הלאומי הראשון של משרד הבריאות שפורסם באותה השנה.
שימו לב לשני דברים: ראשון - לא מדובר כאן על הנקה בלעדית, ושני - אירגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית עד גיל שישה חודשים לפחות.

האם בכוחו של יעוץ הנקה להביא לשינוי?

הרבה בתי חולים בארץ מעסיקים יועצות הנקה. בין בתי החולים נמצאים בני ציון בחיפה, ליס בתל אביב, מאיר בכפר סבא, אסף הרופה, ביקור חולים בירושלים וכו'. למה להם? אולי הנהלה של בתי חולים לא כל כך מתייחסת לרגשות אלא למספרים ומחקרים.

לכן ,בואו נפנה למחקרים הקשורים לתפקידם של יועצי הנקה בתהליך של שיפור התמונה המצערת של שיעורי הנקה:
 • בשנת 1997 במחלקת לטיפול נמרץ בפגים נערך מחקר שבא למדוד יעילות העסקתן של יועצות הנקה מוסמכות (IBCLC). תוצאות המחקר הראו ששיעור פגים המקבלים חלב אם עלה מ-31% לפני הפעלת התכנית ל-45% אחריה [5].
 • מחקר השוואתי שנערך בשנת 2001 בשלושת מרכזים רפואיים צבאיים בדרום ארצה''ב מצא שבין נשים שפנו לייעוץ הנקה 91% התחילו להניק בניגוד ל-14% מבין הנשים שלא פנו לייעוץ [3].
 • 11,525 נשים שהשתחררו מבית חולים לאחר הלידה ענו על שאלה האם הן מיניקות במסגרת מחקר פילדלפי משנת 2003. בבתי חולים המעסיקות יועצות הנקה IBCLC שיעור נשים מיניקות בעת השחרור היה גבוה פי 2.28 בהשוואה לכמות המיניקות המשתחררות מבתי חולים שלא הציעו שרות דומה. ההפרש בקבוצת נשים הנמצאות תחת השגחה של שירותי רווחה היה גבוה עוד יותר - פי 4.13 נשים הניקו אחרי שקיבלו עזרה מיועצות הנקה מוסמכות [1].
 • ניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) משנת 2005 מצא שהתערבות של יועצת הנקה מעריכה את תקופת הנקה. סיכוי שאמהות שלא קיבלו ייעוץ מקצועי יפסיקו להניק בהשוואה לנשים שנעזרו ביועצות הנקה גדול ב 90% בגיל 3 חודשים וגדול ב-120% בגיל חצי שנה [4].
 • בשנת 2007 נערך מחקר בין 2,132 תינוקות הנמצאים במחלקות טיפול נמרץ בפגים. בבתי חולים התומכים בהנקה בעזרת יועצות הנקה מוסמכות כ-50% מאמהות הניקו כאשר רק 37% מהאמהות הניקו בבתי חולים אחרים [2].

רשימת המחקרים שהוזכרו היא חלקית ונמצאים בה מחקרים שהתפרסמו לאחר שנת 2000 והציגו נתונים כמותיים. התרשמתי שבצורה כזאת המסר יותר מוחשי. ניתן לקבל פרטים נוספים על המחקרים המוצגים באתר PubMed. יש עוד הרבה מחקרים שלא מספקים מספרים מדויקים אלא מסתפקים בפרסום המסקנות - האם נמצאה השפעה חיובית (אכן, כן) על שיעור נשים מיניקות או על הערכת תקופת הנקה כתוצאה מהתערבות יועצות הנקה - בין אם מוסמכות ובין אם לא. אם זה מעניין - תגידו, אני אפרסם אותם בכתבה נפרדת.


מקורות:
 1. Castrucci, B., et al. 2006.  A Comparison of Breastfeeding Rates in an Urban
  Birth Cohort Among Women Delivering Infants at Hospitals That Employ and Do Not Employ Lactation Consultants
  .
 2. Castrucci, B., et al. 2007 Availability of lactation counseling services influences breastfeeding among infants admitted to to neonatal intensive care units.
 3. Rishel PEN., et al. 2007 Comparison of breastfeeding rates among women delivering infants in military treatment facilities with and without lactation consultants.
 4. Bonuck K. et al. 2005 Randomized, controlled trial of a prenatal and postnatal lactation consultant intervention on duration and intensity of breastfeeding up to 12 months.
 5. Gonzalez K., et al. 2003 Evaluation of a lactation support service in a children's hospital neonatal intensive care unit.
 6. Report of the expert consultation on the optimal duration of exclusive breastfeeding Geneva, Switzerland 2001
 7. נעמי מי-עמי ואחרים 2004 מסמך רקע בנושא: עידוד הנקה בישראל

4 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

לידיה, אני חושבת שמה שאת כותבת חשוב מאוד רק שנראה לי שבבלוג הזה את "משכנעת את המשוכנעים". אותה אישה שדיברת איתה וודאי גם תשאל מה זה משנה אם אותן נשים שלא קיבלו ייעוץ הפסיקו להניק? אני שמעתי מישהי שאמרה שיועצות ההנקה עושות שטיפות מוח וגורמות לנשים להרגיש רע עם הפסקת הנקה ולכן הן ממשיכות למרות שלא רוצות. זה לא שם שהייתי רוצה שיהיה לנו כנשות מקצוע. חשוב להסתכל לא רק מנקודת המבט של הילד - שכמובן מגיע לו לקבל את הטוב ביותר מאמו, אלא גם מנקודת מבט של האמהות ושל הסבתות שחושבות גם על עצמן. ייעוץ יכול למנוע כאבים מיותרים, ייעוץ יסייע למי שרוצה ולא מצליחה, ייעוץ גם יעזור להקל על מי שמעוניינת מהסיבות שלה לייבש את החלב, ייעוץ יעזור בהאכלה מבקבוק, בשאיבה, בטיפול בפצעים וגודש ועוד ועוד דברים שחשובים גם לאמהות! נראה לי חשוב להדגיש גם את הנקודות האלו. בהצלחה לכולנו בביסוס והשרשת מקצוע כה נחוץ זה בחברה.

lidia baevsky אמר/ה...

תודה, שירה, על תגובתך המפורטת ועניינית.

כתבתי לך תגובה ארוכה כפליים לפני כמה שעות והרגע גיליתי שהיא נעלמה :( מחר אנסה לשחזר אותה.

lidia baevsky אמר/ה...

שירה, מה שרציתי להגיד בתגובה שנעלמה היה בעיקר קשור ל"משכנעת את המשוכנעים". אני מסכימה עם כל מילה שלך מלבד הדבר הזה.

אני רוצה להעמין שנוכל להיות מקור מידע ותמיכה לא רק לנשים שכבר הגיעו להחלטה לגבי הנקה - בין אם היא הנקה בלעדית בין אם לא - אלא גם לנשים שעוד מתלבטות באיזו דרך לבחור. ואפילו יותר מכך - בכאלה שכבר החליטו שהפעם הן לא מיניקות מאיזשהם סיבות שלא מונעות מהן להחליט אחרת בפעם הבעה. אשמח אם נוכל להשאיר בפניהם דלת פתוחה להנקה עתידית.

נראה לך שאני אופטימית מדי?

גלית, מה דעתך?

גלית חלפון אמר/ה...

הי שירה, הי לידיה.

אני מסכימה עם שירה לגבי זה שיש ליעץ לנשים לגבי הנקה מנקודת מבטן. זה נקודה חשובה שדנו בה ונמשיך לדון בה.
אני מסכימה גם שמן הסתם הבלוג הזה נכתב עבור נשים שמתעניינות בהנקה ומן הסתם רוצות להניק ולקבל עוד אינפורמציה.
אני חושבת שחלק מהמידע צריך לחזור ללמה זה טוב. לפעמים גם כשמניקים צריך חיזוק, כי זה קשה. כן, לפעמים לשכנע את משוכנעים, אבל באותה מידה את המתלבטים.
אני חושבת שמה שהבנתי ממה שהיה לך להגיד שירה זה שמצד אחד חבל שלא היה ללידיה תשובה בשלוף להתנגדות למקצוע יעוץ הנקה ומצד שני היית רוצה לשמוע תשובה שלא מציירת אותנו (ואת המקצוע) כפנטי. אני מאמינה שגם אני לא הייתי יודעת איך להגיב בזמן נתון, ועצם החזרה הזו פה ממקדת ומעבדת את התשובה עד הפעם הבאה.
אולי אפילו שווה פוסט נפרד על התמודדות עם ביקורת על הנקה. יופי של רעיון!

להגיב

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hot Sonakshi Sinha, Car Price in India